Техніки вишивання

 Українські долідники розрізняють такі техніки вишивання

Вишивка гладдю - один із видів народного декоративного мистецтва; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках, вишиванках, рушниках, серветках, скатертинах, картинах.


Низинка (низь, нізіне, низзя) - характерний для української вишивки рахунковий шов, що ґрунтується на техніці «вперед голку» і виконується зі споду. Саме виконання шва з вивороту (низу) полотна зумовило його назву. Низь домінує у традиційній одяговій вишивці Поділля та Гуцульщини, також зустрічається на Покутті, Бойківщині, Волинському Поліссі, Буковині. Ця техніка творить геометричні узори з чіткою діагоналлю на противагу ламаній, яка характерна для хрестика. За технікою виконання розрізняють низь просту і замкову, за напрямом - поздовжню і поперечну.

Виколювання - це техніка вишивання, згідно з якою на полотні проколювали дірочки та обмітали їх відповідним швом. Ця техніка найбільш поширена на Чернігівщині та Покутті. Техніку «Виколювання» дуже часто українці поєднували з хрестиком, вирізуванням та настилуванням. Виколюванням оздоблювали чоловічі та жіночі сорочки, а на заході Закарпаття - також спідниці-фартухи. Вишивальниця робила укол голкою у певному місці. Цей отвір обметувала лляними нитками. Такий отвір міг бути серединою квітки або елементом геометричного узору.



При техніці «Виколювання» вишивка мала вигляд квадратика з дірочкою в його середині та була легкою ажурною вишивкою. Ці квадратики можуть мати різну кількість ниток тканини – від 4-х (одна сторона квадрата)  до 12-ти ниток. Щоб дірочка була в центрі квадратика, то беруть парну кількість ниток тканини для сторони квадратика. Виконуючи стібки по колу в квадратику, ледь стягують нитки тканини.
Верхоплут одна з найбільш варіативних  технік традиційної української вишивки. І спавді, заплутана :) Бо нею не лише вишивають  а і плутають вишивальною ниткою не проколюючи полотна. 
В цьому курсі Анна Рогатинська, майстриня зі Львова розповість про всі секрети техніки вишивки від найпростіших елементів до особливостей  по регіонах:  Черкаський, Чернігівський, Борщівський і Рівненський верхоплут.
Завдяки цій техніці, яка розвиває логіку, просторове уявлення та створює у вишивці  3D ефект ваші роботи будуть, без перебільшення,  ексклюзивними. 


Тамбурний шов дозволяє створювати самі різні красиві візерунки. Це можуть бути пелюстки, квіти, а також об'ємні малюнки. Ще їм можна робити лише контури або повністю весь малюнок. Щоб отримати чітку картину, спочатку треба змалювати її на тканини і тільки потім приступати до вишивки.

Використання шва здійснюється не лише для створення декоративних елементів, але і обробки країв або зашивання дірок. Він дозволяє добре скріплювати шматочки тканини.

Ще шви використовуються професіоналами, тому що вони красиво виділяються на загальному тлі. Приміром, якщо створювати з його використанням аплікації, а на тканину будуть прикріплюватися красиві клаптики, то можна отримати яскравий цікавий малюнок.


Ще є безліч технік вишивання, наприклад вишивка хрестиком.

Люди завжди намагалися прикрасити свій одяг. Історія вишивки яскраво це підтверджує. Адже перші вишиті вироби датуються V-VI ст. до н.е. Найдавніші вишиті речі археологи знаходили на території Китаю. Хоча світова історія вишивки показує, що в Україні вишивали завжди. Першими голками були кістки риб, а нитками слугували волокна рослин або жили тварин, волосся. Історія вишивки налічує сотні технік. Але найпопулярнішим і найпоширенішим є шов хрестик. Історія вишивки розповідає, що шов хрестик на території сучасної України з’явився після запровадження християнства. Тоді християнський символ хрест почали вишивати на обрядових речах: рушник для вінчання, крижмо для хрещення, рушники, якими опускають домовину. Хрестик наділяли силою оберегу, талісману, символом християнства. 

Величезною популярністю користувалися й інші подібні способи вишивки - хрестик і напівхрестик, лиш пізніше стали вишивати гладдю. З середини XVII ст. вишивка почала розділятися на міську і народну. Перша переймала модні європейські тенденції. Народна вишивка технікою хрестик у мотивах повторювала праслов’янські символи (ромби. свароги, зірки, “вужики”, шеврони й т. д.) Історія циклічна. Тому черговий пік популярності хрестик пережив у 19 століття. Цей час став особливим в історії вишивки, адже саме тоді з'явилися перші майстерні, де можна було замовити вишитий одяг. То чому ж хрестик поступово витіснив інші техніки? Через парфумерно-косметичну історію. У ХІХст. мережа косметичних магазинів “Брокар і Ко” вирішила оригінально запакувати найдоступніший, найпопулярніший у народі вид продукції — звичайне туалетне мило. Історія розповідає, що бруски мила почали загортатися у схеми вишивки хрестиком. Таким чином кожен міг спробувати відтворити вдома вподобаний візерунок.

Наступною віхою і стала поява у XIX спеціальних вишивальних майстерень, де бажаючі могли замовити оздоблення одягу вишивкою хрестиком. Історія вишивки хрестиком пережила черговий сплеск уже в 30-х роках двадцятого століття, коли разом із хвилею емігрантів, у великий світ потрапив одяг, вишитий хрестиком. 

Переваги вишивки хрестиком

Історія української вишивки хрестиком навіть зараз продовжує писатися. Техніку хрестик вибирають вишивальниці-початківці через:
  • доступність, широке поширення схем;
  • простоту техніки. Для початківців не потрібні спеціальні голки, п'яльці чи інші пристосування;
  • можливість вишивати як на канві, так і на будь-якій тканині, де чітко видно горизонтальне і вертикальне переплетення ниток.
Вишивка хрестиком — це чудовий вид дозвілля. Лічильний шов ефективно усуває наслідки стресу, розслаблює. Ну а коли ви тільки опановуєте цю техніку, то замовте вишиту хрестиком сорочку в інтернет-магазині “Калина”. Величезний асортимент, зручний фільтр та доступність моделей приємно вразять. 
Фракцузький вузлик
Вишивати в техніці французького вузлика можуть навіть початківці: алгоритм роботи не можна назвати надто складним, нехай і він вимагає недовгою тренування навички. 

Французькі вузлики прикрашають вишивку, надаючи їй обсяг і глибину. Часто вони використовуються і в вишивці стрічками.
Зробити вузлик не складно:
  • голка виводиться з виворітного боку;
  • на лицьовій стороні голка два рази обмотується ниткою;
  • ввести голку в тканину притримуючи витки;
  • витягати нитку до фіксації вузлика.

Французька вишивка хрестом з вузликами застосовується, коли необхідно виділити якусь частину, додати об’єм. Логічніше буде назвати даний вид вишивки комбінованим. Поєднується два різних види стібків на полотні – хрестики і вузлики.

Для французьких вузликів чудово підійдуть красиві вовняні нитки. 
Лайфхаки щодо такої техніки вишивання:
  • вузлик слід робити вже по вишитому хрестиком полотну;
  • можна використовувати вовняні нитки для вузликів;
  • робити більше трьох витків навколо голки;
  • використовувати більшу кількість ниток.

Канва також є з більш дрібною сіточкою, однак тоді доведеться зменшити кількість ниток для вишивки хрестиків. У будь-якому випадку досвід приходить з часом, варто пробувати різні методи і вибрати найбільш підходящий для кожної картинки, а також використовувати деякі секрети вузликового шиття.

У вишивці хрестиком французькі вузлики єдиний вид вузлів, які можуть бути вишиті з лицьового боку виробу.

Картини, отримані при використанні даної технології, вирізняє об’єм і рельєф, внаслідок чого французькі вузлики прекрасно підходять для оформлення подушок і пледів, рушників, а також одягу, сумок та аксесуарів. Причому, не обов’язково виконувати всю картину в цій технології - можна лише проставити акценти. 


Лічильна гладь
Рахункова гладь (лічильна гладь) вишивається так само, за схемою, єдина складність – потрібно відстежувати довжину стібка і його напрямок. Рахункова гладь ідеальна для створення орнаментів, стилізованих візерунків. Але так само її застосовують для того, щоб виділити об’ємні деталі на картині, виконаній у іншій техніці.

Як правило, лічильну гладь люблять використовувати для «будівництва» – вишивки стіни будинку, дахів, огорож, лавок. У поєднанні з хрестиком і тим же французьким вузликом виглядає дуже ефектно. Якщо хочете самостійно замінити лічильною гладдю елемент вишитої картини, не забудьте, що лічильна гладь - більш об’ємний шов, ніж хрестик, але більш плоский, ніж французький вузлик.  

Блекворк (і його різновид рэдворк) - стоїть трохи осібно. Це не означає, що він не поєднується з іншими видами технік. Але принцип вишивки тут більш складний, зате і цікавий ефект. Ідеальна вишивка блекворк не має вивороту. Візерунок виглядає як лицьовій і з одного боку тканини, і з іншого. Звичайно, досягти цього можна, але складно, тому часто у вишивці, особливо в тій, яку не подивишся з вивороту, застосовують імітацію блэкворка.
З лицьового боку вишивка виглядає так само, як класичний блекворк, а ось виворіт у візерунок вже не складається. Це не означає, що вишивка зроблена погано, іноді така имитациия дозволяє вишити більш химерний візерунок, ніж у блэкворке.

Блекворк застосовують в орнаментах, у силуетної вишивці, а в створенні картин в поєднанні з іншими техніками він не бере участь. І потрібно пам’ятати, що ця техніка не покриває тканина цілком, а значить, важливі і якість, і колір тканини. 



Немає коментарів:

Дописати коментар